Ekstrakt z Lukrecji - suchy 15% kwasu glicyryzynowego
Cena regularna:
towar niedostępny
Opis
Działanie Ekstraktu z Lukrecji
Ekstrakt z lukrecji to składnik o silnym działaniu łagodzącym i przeciwzapalnym, zalecany w stanach zapalnych towarzyszących problemom skórnym takim jak dermatozy, egzemy, świąd, podrażnienia, wszystkie formy trądziku łącznie z trądzikiem różowatym.
Jeden z głównych składników ekstraktu z lukrecji - kwas glicyryzynowy wywołuje efekt podobny do działania kortyzonu (blokuje aktywność prostaglandyn i leukotrienów) skutecznie łagodząc stany zapalne skóry, a 2% dodatek kwasu istotnie zwiększa działanie kortykosteroidów.
Ekstrakt wykazuje silne działanie antybakteryjne, szczególnie w stosunku do Staphylococcus aureus oraz Propionibacterium acnes, dodatkowo zmniejsza przetłuszczanie skóry, dlatego jest doskonałym składnikiem wszystkich kosmetyków do pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej - szczególnie postaci grudkowo-krostkowej. Dzięki działaniu przeciwwirusowemu, ekstrakt jest skuteczny w walce z wirusem opryszczki.
Glicyryzyna, zawarta w ekstrakcie z lukrecji, ma zdolność wiązania wody i zatrzymywania jej w naskórku, dlatego ekstrakt z lukrecji jest doskonałym dodatkiem do kosmetyków dla każdego rodzaju cery odwodnionej, szczególnie w połączeniu z innymi składnikami nawilżającymi, a zawatość fitoestrogenów w ekstrakcie czyni go skutecznym składnikiem formulacji dla cery dojrzałej.
Ekstrakt ma działanie depigmentacyjne, które zawdzięcza obecności glabrydyny składnika blokującego tyrozynazę enzymu odpowiedzialnego za powstawanie przebarwień. W badaniach potwierdzono jej, porównywalne do hydrochinonu, działanie wybielające, bez efektu cytotoksycznego.
Działanie Ekstraktu z Lukrecji:
- Silnie łagodzące szczególnie w połączeniu z alantoiną;
- Przeciwzapalne, przeciwalergiczne;
- Zdecydowanie zmniejsza zaczerwienienia różnego pochodzenia w tym związane z trądzikiem różowatym czy spowodowane nadmierną ekspozycją na promienie UV;
- Wykazuje działanie przeciwstarzeniowe dzięki zawartości fitestrogenów;
- Wybielające porównywalne z hydrochinonem;
- Silne działanie antybakteryjne oraz przeciwwirusowe, słabsze przeciwgrzybiczne;
- Zmniejsza wydzielanie sebum;
- Silny antyoksydacyjne porównywalne z syntetycznym BHT;
- Chroni przed promieniowaniem UV;
- Przeciwpróchnicze - wykazuje dużą aktywność wobec Streptococcus mutans, bakterii odpowiedzialnej między innymi za próchnicę zębów.
Wskazania:
- Każdy rodzaj cery odwodnionej;
- Cera starzejąca się;
- Cera naczynkowa;
- Podrażnienia, także po stosowaniu kwasów, retinoidów i rollera;
- Zaczerwienia popodrażnieniowe, posłoneczne, związane z trądzikiem różowatym;
- Przebarwienia, nadmierna pigmentacja;
- Cera trądzikowa w tym trądzik różowaty;
- Dermatozy, egzemy, alergie skórne, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry;
- Lokalne nagromadzenie tkanki tłuszczowej;
- Spierzchnięte, czerwone dłonie - szczególnie w połączeniu z niacynamidem;
- Opryszczka.
Zastosowanie:
- Kremy, sera, toniki do twarzy i ciała;
- Jako skuteczny antyoksydant zamiast syntetycznych antyutleniaczy;
- Kremy wybielające;
- Dodatek do past do zębów;
- Preparaty wyszczuplające;
- Kremy do rąk.
DLA DOCIEKLIWYCH
Ektrakt z lukrecji zawiera dużą ilość saponin trójterpenowych – do 15%, głównie glicyryzynę, izoflawony liquirytygeninę i liquirytynę, chalkon izoliquirytygeniny, izoliquirytynę, kumaryny, fitosterole (stigmasterol i beta-sitosterol), cukrowce (mannitol, glukoza, skrobia, sacharoza), garbniki, kwasy (likwirowy, jabłkowy), wit. C, aminokwasy, żywice, sole mineralne.
Słodki smak nadają ekstraktowi cukrowce oraz glicyryzyna.
Działanie przeciwzapalne i łagodzące
Lukrecja jest substancją zawierającą naturalne sterydy o właściwościach podobnych do kortyzonu – przyjmowana wewnętrznie podnosi ciśnienie krwi i zatrzymuje płyny ustrojowe.
Bardzo efektywne działanie łagodzące ekstraktu z lukrecji zostało potwierdzone wieloma badaniami. W jednym z nich - w podwójnej ślepej próbie, przeprowadzonej na 2 grupach, liczących każdorazowo 30 ochotników, obserwowano przez dwa tygodnie wpływ 1% i 2 % roztworu ekstraktu z lukrecji na atopowe zapalenie skóry. Rezultaty pokazały, że 2% roztwór był bardzo efektywny w redukowaniu objawów rumienia, obrzęku i świądu. Konkludując, badacze stwierdzili jego wysoką przydatność w leczeniu atopowego zapalenia skóry.
Działanie depigmentacyjne
Glabrydyna, główny składnik wodnorozpuszczalnej frakcji lukrecji, ma zdolność blokowania procesu zapalnego i enzymu tyrozynazy, odpowiedzialnego za proces melanogenezy, co potwierdzono prowadząc badania na kulturach komórek czerniaka. Działanie ekstraktu porównywane jest do efektywności hydrochinonu, przy czym lukrecja nie wywołuje efektu cytotoksycznego. Dodatkowo, surowiec ma właściwości przeciwzapalne i przyspieszające gojenie.
W badaniu przeprowadzonym z udziałem grupy 40 kobiet w wieku od 18 do 40 lat badano właściwości wybielające lukrecji.
Krem zawierający ekstrakt, nakładany był 2 razy dziennie na jedną stronę twarzy i porównywany z placebo nakładanym na druga stronę. Badanie trwało 4 tygodnie i wyłączono z niego uczestniczki będące w ciąży, w trakcie terapii hormonalnej i osoby z ostudą. W trakcie kuracji zabronione było opalanie się i solarium, a uczestniczki były zachęcane do używania filtrów przeciwsłonecznych.
W rezultacie, 80 % osób biorących udział w badaniu, zareagowało bardzo dobrze na kurację kremem z ekstraktem – stan skóry praktycznie nie pozwalał na rozróżnienie miejsc z przebarwieniami przed kuracją a zdrową skórą bez przebarwień.
Pozostali pacjenci zareagowali w stopniu dobrym do średniego, przebarwienia zostały usunięte tylko częściowo.
Działanie antyoksydacyjne
W innym badaniu sproszkowane kłącze lukrecji ekstrahowano metanolem. Otrzymany ekstrakt testowano na jego aktywność antyoksydacyjną w stężeniu 0,1 %, 0,5 % , 1,0 % i 2 % w formulacji emulsyjnej w porównaniu z antyutleniaczami syntetycznymi.
Po każdym okresie kontrolnym ( 2 tygodnie, 1, 2 i 3 miesiące ) badano postępującą oksydację jednego ze składników kremu. Po każdym okresie potencjał antyoksydacyny ekstraktu był większy, niż dwóch innych syntetycznych antyoksydantów we wszystkich ich koncentracjach.
To sugeruje, że ekstrakt, szczególnie w koncentracjach 0,5 % i 1 %, jest bardzo efektywnym surowcem do ochrony substancji łatwo oksydujących.
Niwelowanie tkanki tłuszczowej
Jeden ze składników ekstraktu - kwas glicyretynowy blokuje dehydrogenazę 11-beta hydroksysteroidów ( HSD11B ), dzięki czemu zmniejsza się dostępność kortyzolu dla komórek tłuszczowych składnika biorącego udział w rozmieszczeniu i magazynowaniu tkanki tłuszczowej w organizmie .
Grupa kobiet o normalnym BMI , stosująca krem zawierający 2,5 % kwasu glicyretynowego po miesiącu stosowania zanotowała istotne zmniejszenie grubości tkanki tłuszczowej w obrębie ud, co sugeruje, iż ekstrakt z lukrecji może być skutecznie użyty do redukcji lokalnie nagromadzonej tkanki tłuszczowej.
Bibliografia :
http://tinyurl.com/ytnulp
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?c...ool=pubmed_docsum
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16437747?dopt=Abstract
http://www.nwww.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15894038
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14730371?dopt=Abstract
http://www.scf-online.com/english/38_e/naturalactives38_e.htm
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12637783
Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia, Alina Mścisz Investigations of plant extracts with high antibiotic activity
Dane techniczne
Skład INCI | Glycyrrhiza Glabra L. 15 % kwasu glicyryzynowego |
. | Ekstrakt pochodzi od europejskiego producenta, posiada europejski certyfikat jakośći - do farmacji, kosmetyki, przemysłu spożywczego |
Ciężar właściwy/nasypowy | 0,5 g / ml |
Zalecane stężenie | 0,5 – 2 % |
Właściwości fizyczne | drobny, brązowy proszek |
. | zapach charakterystyczny, słodki |
Przechowywanie | w temp. pokojowej w szczelnie zamkniętych pojemnikach |
Opinie o produkcie (3)
caylea
Jak dla mnie rewelacja!Dodany do delikatnego kremu np.Humektanu świetnie sobie radzi z silnie podrażnioną skórą a na typową wysypkę alergiczną dodaję go do clotrimazolu i już po 30 min można zauważyć jego cudowne działanie.Gorąco polecam:-)
Olga
Super! Zwalczył u mnie trądzik różowaty, jak i taki zwykły trądzik. Dodany do serum z kompleksem na naczynka łagodzi zaczerwienia.
agata
Rewelacja!! Z ekstraktu zrobiłam miksturę do picia. Po tygodniu się rozchorowałam i wypryszczyło mnie jak nigdy w życiu, w ten sposób ekstrakt wyleczył mi wieloletnie przewlekłe zapalenie migdałów, z którym antybiotyki sobie nie radziły- a co się z tym wiąże wszelkie wypryski. Uwaga, lukrecja wypłukuje potas