Olejki eteryczne w pielęgnacji skóry: Najlepsze opcje dla cer suchej i tłustej
Spis treści
Olejki eteryczne a pielęgnacja skóry
Olejki eteryczne dla cery suchej
Olejki eteryczne dla cery tłustej
Wprowadzenie
Olejki eteryczne kojarzą się zwykle z wyposażeniem domu, zresztą na tym dziale zwykle je znajdziemy, obok świeczek, patyczków zapachowych czy dyfuzorach zapachowych. Olejki te, podgrzane w odpowiednim kominku mogą otulić nasze mieszkanie pięknym zapachem. Jednak to nie jedyne zastosowanie olejków eterycznych.
Już od dawna są one wykorzystywane zarówno w medycynie naturalnej, w tym w zielarstwie, jak i do aromaterapii. Mogą być one także wykorzystywane w pielęgnacji cery jako naturalny dodatek do kosmetyków.
Olejki eteryczne a pielęgnacja skóry
Niezmiernie istotnym elementem, jeśli chodzi o kwestię stosowania olejków eterycznych w pielęgnacji jest to, iż nie powinny być one stosowane samodzielnie. Mogą służyć jako dodatek do kremu czy balsamu, ale nie jako samodzielny składnik kosmetyczny czy też etap pielęgnacji.
Niemniej od wieków różnorodne rośliny były wykorzystywane jako remedium na wiele różnych problemów, w tym skórnych, wręcz przypisywano im magiczne zdolności. Coś w tym jest, bo nawet dziś, mając dostęp do najnowszych technologii i cudów przemysłu kosmetycznego, sięgamy po naturalne składniki takie jak olejki eteryczne. Pytanie zasadnicze brzmi – jak robić to z głową?
Olejki eteryczne dla cery suchej
Jak pewnie wiesz, każda cera jest inna i nie ma jednego cudownego rozwiązania, które uratuje każdą cerę nawet tego samego typu. Cera sucha jest bardzo wymagająca, szczególnie dlatego, że podłoże wysuszenia skóry może być różne.
Ten typ cery omówiłam w linkowanym artykule, jednak ku przypomnieniu, w telegraficznym skrócie, głównymi objawami, które wskazują na to, iż posiadasz suchy typ cery są, m.in.:
Wysuszenie;
Zmatowienie;
Szorstkość;
Wiotkość.
Taka skóra wymaga przede wszystkim solidnego nawodnienia, ale też działań silnie kojących i odżywiających.
Lawendowy relaks dla suchej skóry
Jednym z olejków eterycznych, który może dobrze działać na suchą skórę, jest olejek lawendowy. Zwykle kojarzy się on z aerozolami do pomieszczeń, świeczkami czy innymi zapachami do domu bądź do zasypiania, jednak ma on także inne zastosowanie w kosmetyce.
Wykazuje on silne działanie regenerujące, wspomaga odbudowę skóry, gojenie się ran itd., więc przyczyni się też do regeneracji skóry suchej, szczególnie, że problem cery suchej często połączony jest z egzemą. Niweluje on także zaczerwienienia i pomaga w rzeczonym relaksie skóry oraz jej nawilżanie.
Abstrahując od skóry twarzy – będzie on świetny do walki z cellulitem, gdyż wpływa na naczynia limfatyczne, a przy okazji ładnie pachnie i odstrasza komary.
Migdałowy ukojenie dla przesuszonej skóry
Olejek migdałowy, choć jak dla mnie kompletnie nie przypomina zapachem migdałów, również świetnie działa w wypadku cery suchej. Już nawet nie chodzi o samą twarz, ale np. dodawanie go do balsamu do ciała i smarowanie tą mieszanką nóg to pomysł naprawdę genialny.
Wracając do tego, co zwykle mamy na myśli, mówiąc o cerze suchej, czyli do twarzy, olejek ten ma kojący wpływ na cerę suchą. Przede wszystkim zmiękcza on naskórek i dodaje mu naturalnego blasku, odżywia skórę. Wspomaga także odbudowę bariery hydrolipidowej, w wyniku czego nasza skóra odzyskuje jędrność.
Olejki eteryczne dla cery tłustej
Cera tłusta jest inna i stosowanie olejku brzmi jak abstrakcja, natomiast, olejek eteryczny to nie to samo co olej. Skóra tłusta potrzebuje przede wszystkim nawilżenia, ale też regulacji wydzielania sebum. Częstym problemem posiadaczek cery tłustej to trądzik, więc w takim wypadku również potrzebny jest rozsądek i działania, które zmniejszą stan zapalny i „wyciszą” skórę.
Rozmaryn a regulacja sebum
Rozmaryn zwykle kojarzy się z gałązkami, które dodaje się do pieczeni albo innej potrawy mięsnej, np. steka. Ewentualnie z tego, że znajdą się w składzie ziół prowansalskich, które wsypujemy do sosu pomidorowego albo na pizzę. Jednak ma on szersze działanie, w tym wypadku w kosmetyce.
Olejek z rozmarynu jest może nie tyle remedium na problemy cery tłustej, co na pewno może być uznany za sprzymierzeńca do walki z trądzikiem i łojotokiem, który go wywołuje. Mianowicie wykazuje on, podobnie jak większość wymienionych dotychczas olejków silne działanie antybakteryjne. Poza tym może działać na migreny i podobno zmniejszać poziom stresu, więc nawet jak nie zadziała na twarz, to może chociaż ukoi nerwy i będziesz się mniej przejmować tym, że kolejna opcja leczenia trądziku nie pomaga.
Drzewo herbaciane jako sojusznik w walce z nadmiarem sebum
Olejek z drzewa herbacianego ma… delikatnie ujmując – specyficzny zapach, więc albo się go lubi, albo nienawidzi, zwykle to drugie. Jest bardzo dobry na tzw. truskawkowe nogi (i nie tylko nogi), czyli konkretnie podrażnienia po goleniu, jednak to nie wszystko, choć po części składa się to w jedną logiczną całość.
Działa on ogólnie na podrażnienia, działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie, więc pomaga w walce z trądzikiem. Co więcej zmniejsza wydzielanie sebum, przez co sprawdzi się nie tylko do cery tłustej twarzy, ale również np. jako dodatek do pielęgnacji skóry głowy przetłuszczającej się czy z problemem łupieżu.
Podsumowanie
Czasami dochodzę do wniosku, że wszystkie szamanki, babki i inne osoby zajmujące się zielarstwem i medycyną naturalną mają dużo racji, mimo iż nie jest to zgodne ze tak zwaną współczesną wiedzą medyczną. O ile próby wyleczenia nowotworu za pomocą naparu z jakiejś łodygi to bardzo słaby pomysł, o tyle próba użycia naturalnej substancji, jaką jest olejek eteryczny do pielęgnacji skóry, nie jest złym pomysłem.
Oczywiście, zawsze mogą się pojawić skutki uboczne, w tym alergia czy podrażnienie lub najgorszy – brak rezultatów i idąca za nim frustracja, jednak warto próbować. Olejki eteryczne mogą być wsparciem w pielęgnacji zarówno cery tłustej, jak i suchej. Mają szerokie spectrum działania, więc mogą być stosowane wymiennie.
Należy jednak pamiętać o środkach ostrożności, w tym stosowaniu odpowiednich proporcji i nieużywaniu ich bezpośrednio na skórę, gdyż mogą pojawić się po tym podrażnienia. Nie zapominaj, że to naprawdę silnie stężone substancje i w sposób ostrożny sprawdź, czy pomogą w codziennych rytuałach pielęgnacyjnych dla twojej skóry.